
Gránit vulkanikus kőzet, amely a vulkán mélyén rekedt folyékony láva anyagból nagy nyomáson, kihűlve és megkövülve jön létre. Csak vulkanikus hegyekben bányászható. Szabad szemmel is megkülönböztethető, durva szemcsés ásványkristályokból álló rendkívül kemény kőzet keménysége miatt igen nehezen feldolgozható. Az embert csodálattal tölti el, ahogy a csiszolás során egy homogén felületből fokozatosan megmutatkozik egyedülálló mintázata és a matt kőből egy fantasztikusan fénylő anyag születik. Megmunkálása után, rendkívül jól tűri az időjárás viszontagságát, fényét csiszolása után szinte örökre megőrzi. Időállósága és szépsége miatt síremlékek késztésére a legalkalmasabb anyag. Mintázata és színe származási helyétől függően igen sokféle lehet, melyből bemutatunk néhányat.
Mészkő: A tömött mészkő üledékes kőzet, mely általában nagyobb tömegű állóvizekben eredetileg laza formában, mésziszap-szemcséket, ősmaradvány- töredékes, valamint más törmelékes szemcséket magába foglalva ülepedik le. Eme, kezdetben nagyon hézagos üledéket, a mésziszapot, durva mészkövet a folyamatosan rárakodó újabb és újabb üledéktömegek tömörítették és végül egy csak kisé hézagos, tömött kőzet alakult ki. A mészkő bizonyos mértékig fényezhető, de a fény a kőzet belsejébe nem tud úgy behatolni mint a gránitba, így fényét elveszti. Az időjárás viszontagságait kevésbé jól tűri. A szennyeződés az anyagba szűrődik be.
Márvány: A gránit mellett a legismertebb díszítőkövünk. Ez a nemes anyag a tömött mészkőből keletkezik, úgy hogy a kőzettömeg hőmérséklete és/vagy nyomása lényegesen megnövekszik. Kémiai összetétele a mészkőhöz képest nem változik jelentősen. A különbség, az hogy a magasabb energia szint elősegíti a nagyobb kristályok képződését, a márványban nagyobb gyakran sokmilliméteres méretű kalcitkristályok figyelhetők meg. Létezik vörös, szürke, fehér, Carrarai és még számtalan változata. A márvány eleganciája és időtállósága évezredek óta ismert az emberiség előtt. A „csillogó fénylő felület” jelentést két természeti jelenség őrzi: a Márvány-tenger, és ez a hideg tónusokban ragyogó kőzet. A gránittal ellentétben az időjárás viszontagságait kevésbé jól tűri (fényét veszti).